Поради батькам
НАЙМИЛІША ДИТЯЧА КНИГА ПРО КОРОНАВІРУС УКРАЇНСЬКОЮ
Пандемія коронавірусу — серйозне випробування для всього світу. І однією з найбільш вразливих частин населення у цій ситуації є діти. Вони стали заручниками незвичних та незрозумілих для них обставин. Змінилися їхні щоденні ритуали та розпорядок дня.
Пояснити ситуацію та заспокоїти дітлахів покликана книжка, що вийшла
7 квітня у британському видавництві Nosy Crow.
Простою мовою вона відповідає на запитання, які цікавлять дітей віком від 5 до 9 років: «Що таке коронавірус? Як він передається? Що станеться, якщо його підхопити? Чи є ліки від коронавірусу? Чому деякі заклади, в які ми зазвичай ходимо, закриті?»
Видавці Nosy Crow запросили до створення книжки всесвітньо відомого ілюстратора Акселя Шеффлера, який охоче доєднався і проілюстрував безкоштовне інформаційне видання, яке пояснює дітям, що таке коронавірус у найкоротший термін. Консультантом виступив фахівець Лондонського інституту гігієни та тропічної медицини професор Ґрехем Медлі. Попри велике навантаження, він переглянув книгу, і його пропозиції, разом із рекомендаціями від очільників молодших навчальних закладів та дитячого психолога, були включені до остаточної версії книги.
Автори книги сподіваються, що вона надасть психологічну та інформаційну підтримку дітям та їхнім батькам і допоможе відповісти на складні запитання у важкі часи.
https://artbooks.ua/coronavirus?fbclid=IwAR2r84G6Mch7OqQiWV-4jgvHSJVLXCB5iFX-E3xjMPauIZf-b8gYcdL9Z9A
Що необхідно знати про творчість у житті дитини.
Творчість може існувати у кожній людині. Процес створення будь-чого без прив'язки до кінцевого результату, вигляду чи того що скажуть про це люди, це процес розслаблення, перезавантаження думок або їх структурування.
Через творчість дитина пізнає світ, відкриває його багатогранність.
Творчість може проявлятися у дрібницях. Коли дитина просить нас подивитися на хмару у вигляді слона або на калюжу яка схожа на чайник чи на слід від крейди що нагадує молнію, це також акт творчості.
Своєю уявою дитина створює новий та неповторний образ
-
Малювання, садівництво оба кераміка заспокоює нервову систему.
-
Танець допомагає самовыразитися.
-
Створення незрозумілих конструкцій або пересування меблів у своїй, дитячій кімнаті - можливість творчо проявити свою індивідуальність.
Під впливом сучасності, теперішні діти навчилися проявляти творчість, не звичним для нас способом. Сторіс в інстаграм з яскравою їжею власного приготування, або ідеальне фото природи, завдяки використанню фільтрів та умілого поєднання кольорів, чи вміння створювати незвичні відео та арт продукти за допомогою різних програм, може також бути актом творчості.
Важливо це помічати, позитивно реагувати та цікавитися тим, як Ваша дитина вміє творчо самовиражатися.
Створення з нуля, чогось власного та неповторного, а воно 100 % буде особливим - надихає та сприяє розвитку уяви та допомагає дитині дивитися на світ цілістно.
Підтримуючи творчий потенціал дитини, дорослі допомагають їй у майбутньому нестандартно мислити, що вкрай важливо для сучасної, успішної людини.
12 порад, як розвинути в дитині впевненість
«Я боюся, що не складу іспит», «Я думаю, що мене не візьмуть у шкільну команду», «Я не впевнений, що зможу грати на гітарі так само добре, як тато». Вам доводилося чути таке або подібне від своєї дитини? Якщо ваша відповідь ствердна – значить, вашій дитині бракує впевненості.
Те, що ви робите або ні; слова, які ви говорите або не говорите дитині; почуття, які ви висловлюєте чи приховуєте – усе це впливає на формування її впевненості у собі. Щоб розвинути в дитині впевненість, ви повинні правильно з нею поводитися.
Розгляньмо, як ви можете діяти, щоб допомогти в цьому дитині.
1. Любов і прийняття
Поза сумнівом, ви любите свою дитину, незважаючи ні на що. Але чи дитина знає про це? Чи усвідомлює, що ви її любите, приймаєте й поважаєте її вибір?
Виявляйте у ставленні до дитини любов, навіть якщо ви не в змозі робити це завжди. Дитина повинна знати, що її люблять і приймають незалежно від її переваг і недоліків. Безумовна любов – це основа для того, щоб дитина виростала впевненою в собі людиною.
Головне – поважайте свою дитину як особистість.
2. Наголошуйте на перевагах, виправляйте недоліки
Ніхто не ідеальний, і діти – не виняток. Але щоб виховати дитину впевненою, ви не повинні зациклюватися на її недоліках.
Виховання дітей варто націлювати на розвиток сильних сторін їх характеру. При цьому дитина повинна почуватися здатною розвиватися й виконувати різні завдання. В іншому разі (наприклад, дитина погано вчиться в школі, зазнає невдач у спорті тощо) допоможіть їй усвідомити її сильні сторони. Розкажіть їй, у чому вона сильна.
Це не означає, що ви не повинні звертати уваги на помилки своєї дитини. Надихніть її вчитися на помилках, але особливу увагу звертайте на її досягнення. Це нагадає дитині, що вона здатна досягти успіху, якщо захоче.
3. Не поспішайте допомагати дитині при перших труднощах
Батькам властиво захищати своїх дітей і робити все, щоб вони не відчували гіркоти поразки, розчарування або болю. Але кидатися на допомогу дитині щоразу, коли вона стикається з найменшою проблемою – погана ідея. Ви можете надавати їй ту чи іншу допомогу, але вирішувати власні проблеми дитина повинна самостійно.
4. Дозвольте дитині приймати рішення
Прийняття рішень – важлива життєва навичка, яку дитина повинна опанувати, щоб стати впевненою в собі. Ухвалення рішень надихає дитину, тому що вона бачить різні можливості, може обирати те, що їй більше підходить. Але поки зрілість ще не настала, дитина не завжди знає, як робити вибір.
Щоб допомогти дитині навчитися приймати рішення, спочатку надайте їй два варіанти на вибір. Наприклад, шестирічній доньці ви можете запропонувати вирішити, що одягти в школу (зрозуміло, у розумних межах). При цьому поясніть їй, що вона не може вибирати, йти до школи чи ні.
Дозволяючи своїй дитині робити здоровий вибір (наприклад, що вдягнути, який фільм подивитися тощо), ви також навчаєте її брати відповідальність за свої рішення.
5. Заохочуйте й розвивайте таланти дитини
У багатьох дітей є особливі інтереси. Одні люблять музику або танці, інші від природи добре малюють. Визначте, у чому саме талант вашої дитини, і розвивайте її здібності. Якщо ваша дитина любить малювати, запишіть її в художню школу. Якщо їй подобається певний вид спорту – віддайте її у спортивну секцію.
Розвиток схильностей і талантів дитини чудово допомагає зміцнити її впевненість у собі.
6. Давайте дитині відповідальність
Один із найефективніших способів зміцнити впевненість дитини в собі – давати їй невеликі завдання, які вона точно зможе виконати. Усвідомлення того, що вона може виконати щось самотужки, може приємно здивувати дитину. Коли ми легко виконуємо те чи інше завдання, не відчуваючи при цьому труднощів, наш мозок «заряджається» й готовий до здійснення нових завдань. Тому найкраще доручати дитині прості домашні справи. Не забувайте похвалити її, коли вона зробить доручену справу добре.
Наприклад, восьмирічній дитині можна доручити годувати собаку щоранку. Коли дитина робитиме це без нагадування, похваліть її.
7. Хваліть дитину, коли вона цього заслуговує
Коли дитина виконує щось не так, батьки часто роблять їй зауваження. Але не менш важливо хвалити її, коли вона все робить правильно. Однак батьки часто забувають про це. Зрозуміло, не варто хвалити дитину за кожну дрібницю, але якщо вона доклала зусиль і впоралася із завданням або робить щось правильно протягом тривалого часу, похваліть її.
Наприклад, якщо дитина декілька тижнів без нагадувань годує собаку, оцініть її зусилля. Навіть просте «молодець» зміцнить її впевненість у собі.
8. Навчіть дитину позитивного самонавіювання
Самонавіювання – це внутрішній діалог із самим собою. Те, що ми собі говоримо щохвилини, значно впливає на нашу самооцінку й упевненість у собі. Наші думки позначаються на наших емоціях та потенційних успіхах. Тому якщо дитина вважає, що може впоратися з будь-якою справою, її шанси на успіх значно зростають.
Переконуючи себе за допомогою позитивних думок, маленькі діти вчаться контролювати себе й досягати життєвого успіху.
9. Ставте дитині реалістичні цілі
Найкращий спосіб змусити дитину сумніватися у власних силах – давати їй завдання, які вона не зможе виконати. Але якщо ви хочете, щоб дитина стала успішною, виросла здоровою й упевненою в собі, ставте їй реалістичні цілі, відповідні її віку.
Наприклад, якщо ви хочете, щоб дитина навчилася грати на фортепіано, це цілком реальна мета. Але нереально очікувати, щоб вона навчилася грати упродовж місяця. У такому разі краще ставити дитині короткострокові цілі: вивчити ноти, навчитися грати прості мелодії тощо. Але якщо ви бажаєте, щоб через місяць занять дитина виграла музичний конкурс, ви налаштуєте її на невдачу й розчарування, а не на впевненість у собі.
10. Дозвольте дитині приймати власні поразки
Як би ви не старалися, ви не зможете вберегти дитину від невдач. Як і всі люди, ваша дитина час від часу зазнаватиме поразок, відчуватиме біль і розчарування. І це нормально. У таких випадках недостатньо просто сказати дитині: «Не похнюплюйся» або «Не бери близько до серця».
Навчіть дитину бути емоційно гнучкою та спокійно приймати перемоги й поразки. Скажіть їй, що іноді зазнавати невдачі – це нормально, і наступного разу вона може здобути бажане, якщо старатиметься.
Дитина здатна вчитися на своїх помилках і виправляти їх наступного разу. Важливо пояснити їй, що невдачі – це природно, і після них завжди можна знайти спосіб досягти успіху.
11. Давайте позитивний приклад для наслідування
Ви не впевнені в собі? Сумніваєтеся у власних здібностях? Якщо так, то чи варто очікувати, що ваша дитина виросте упевненою в собі?
Діти роблять так, як ви робите, а не так, як ви говорите. Дайте раду власним проблемам із самооцінкою та впевненістю в собі, подайте дитині позитивний приклад для наслідування.
12. Заохочуйте дитину висловлювати почуттям
Упевнена в собі дитина може висловити свої почуття, не зазнаючи при цьому дискомфорту і не виявляючи зайвої емоційності або агресії. Упевненість у собі – це здатність виражати почуття у здоровий спосіб, а також знати, коли потрібно зберігати спокій.
Заохочуйте дитину висловлювати почуття усно або письмово. Навчіть її бути спокійною у важких ситуаціях. Поясніть дитині, що не варто придушувати свої почуття, тому що вони можуть проявитися, коли вона відчуватиме труднощі.
Джерело: https://dytpsyholog.com
П’ять шляхів до серця дитини
П’ять шляхів до серця дитини
Іноді діти розмовляють мовою, яку нам дорослим, важко зрозуміти. Це може бути їм лише зрозумілий сленг. Але і нас дорослих – також не завжди розуміють діти, тому що, розмовляючи з ними, ми не завжди можемо висловити свої думки. Але ще гірше, коли ми не завжди можемо висловити дитині свої почуття і любов зрозумілою їй мовою. Чи вмієте ви говорити мовою любові?
Кожній дитині властиво відчувати та сприймати любов батьків по своєму. І якщо батьки знають цю «мову», дитина краще розуміє їх. Любов потрібна кожній людині, інакше їй ніколи не стати повноцінною дорослою людиною. Любов – це найнадійніший фундамент спокійного дитинства, якщо це розуміють дорослі, дитина виростає доброю, щедрою людиною.
Основне батьківське завдання – виростити зрілу та відповідальну особистість. Але які б якості ви не розвивали в дитині, головне – будувати виховання на любові.
Щоб дитина відчувала вашу любов, ви повинні знайти особливий шлях до її серця і навчитися виявляти свою любов виходячи з цього.
Діти по-різному відчувають любов, але кожна дитина потребує її. Існує п’ять способів (основних), якими батьки виражають свою любов до дитини: дотик; слова заохочення; час; подарунки; допомога.
Якщо в сім’ї декілька дітей, то навряд чи мова любові до них однакова. У дітей різні характери, і любов вони сприймають по-різному. З кожною дитиною необхідно говорити її рідною мовою любові. Але для того, щоб успішно впровадити даний підхід, нам варто ще раз підкреслити необхідність безумовної любові до дитини. І важливо пам’ятати, що з дитиною важливо налагоджувати емоційний зв'язок використовуючи декілька шляхів до її серця.
Дотик
Один з найважливіших проявів батьківської любові. У перші роки життя дитини необхідно, щоб дорослі брали її на руки, обнімали, гладили по голівці, цілували, тощо. Тактильна ласка однаково важлива, як для хлопчиків так і для дівчаток. Ви виражаєте свою любов за допомогою ніжних дотиків, поцілунків, цим можна сказати набагато більше, ніж словами «Я тебе люблю».
Слова заохочення
Коли ми хвалимо дитину, ми дякуємо їй за те, що вона зробила, чого досягла сама. Проте не треба хвалити дитинну надто часто, тому що слова втратять свою силу і сенс. Пам’ятайте, що кожна похвала має бути обґрунтованою та щирою. У спілкуванні з дитиною намагайтеся говорити спокійно і м’яко, навіть тоді, коли ви не задоволені. Слід менше вимагати від дитини, частіше просити її: «Ти не міг би …», «Може, зробиш…», «Мені було приємно, коли б ти…». Якщо у вас вирвалося грубе зауваження, слід вибачитися перед дитиною. Пам’ятайте, що постійна критика шкодить дитині, бо вона аж ніяк не є доказом батьківської любові. Кожного дня даруйте дитині приємні слова підтримки, заохочення, схвалення, ласки, які свідчитимуть про любов до неї.
Час
Це ваш подарунок дитині. Ви ніби говорите: «Ти потрібна мені, мені подобається бути з тобою». Іноді діти роблять погані вчинки саме з метою, щоб батьки звернули на них увагу: бути покараним все ж краще, ніж бути забутим. Проводити час разом – значить віддати свою увагу сповна. Форми спільного проведення часу в кожній сім’ї різні: читання казок, бесіди за сімейною вечерею, настільні ігри, гра у футбол, ремонт машини, допомога на дачі, тощо. І як би не були зайняті, хоча б кілька годин на тиждень подаруйте не лише хатнім справам, телевізору, гаджетам, іншим власним уподобанням, а в першу чергу – своїй дитині.
Подарунок
Це символ любові тоді, коли дитина відчуває, що батьки дійсно турбуються про неї. Багато батьків використовують подарунки, щоб відкупитися від дитини. Діти, які одержують такі подарунки, починають думати, ніби любов можна замінити різними речами. Тому пам’ятайте, що справа не в кількості. Не намагайтеся вразити дитину ціною, розмірами, і кількістю подарунків. Якщо ви хочете віддячити дитині за послугу – це плата, якщо намагаєтесь підкупити її – хабар. Справжній подарунок дається не в обмін на щось, а просто так. Сюрпризами можуть бути тільки різдвяні подарунки та подарунки до дня народження. Інші подарунки краще вибирати з дітьми, особливо якщо це одяг. Подарунки не обов’язково купувати. Їх можна знаходити, робити самим. Подарунком може стати все що завгодно: польові квіти, камінчики, чудернацької форми гілочки, пір’ячко, горішок тощо. Головне - придумати, як його подарувати.
Допомога
Материнство та батьківство багато в чому подібні до професій, і дуже не легких. Можна сказати, що кожен з батьків несе відповідальність за виконання довгострокового (принаймні до досягнення дитиною 18 років) контракту, що передбачає ненормований робочий день. Кожного дня діти звертаються до вас з різноманітними запитаннями, проханнями. Завдання батьків – почути їх і відповісти на них. Якщо ми допомагаємо дитині і робимо це з радістю, то душа її наповнюється любов’ю. Якщо батьки буркотять, критикують і сварять дитину, така допомога її не радує. Допомагати дітям – не означає повністю обслуговувати їх. Спочатку ми, звичайно, багато робимо за них. Але потім, згодом, коли вони підростуть, ми повинні навчити їх усьому, щоб і вони допомагали нам.
На кожному етапі розвитку дитини ми використовуємо різні «мови» нашої любові. Тому для батьків важливо обрати саме ту «мову» (дотик, слова заохочення, дотик, час, подарунки, допомога), яка веде до серця дитини.
Гері Чепмен та Росс Кемпбелл «П’ять шляхів до серця дитини»
Кроки назустріч нашим дітям-молодшим школярам,
або як полегшити виховання дитини
|
Ми довіряємо своїй дитині, даємо дитині зрозуміти, що ми віримо в її осмислений підхід до тієї чи іншої справи та можемо на неї розраховувати. |
Детальніше |
|
А ще, ми шукаємо креативні підходи до наших дітей і використовуємо розумне обмеження.Обмежень та заборон не має бути надто багато. Замість чергового «не можна», ми створюємо для своєї дитини ситуацію де «можна». |
Детальніше |
|
Ми любимо своїх дітей і при кожній розмові звертаємося та пояснюємо доброзичливим тоном.Не вказуємо, не наказуємо, не засуджуємо.Зверніть на себе увагу перед тим як щось сказати. |
Детальніше |
|
Наше бажання дати своїм дітям гідне майбутнє допомагає нам бути послідовнимиНе має бути подвійних стандартів, це може призвести до того, що дитина перестане сприймати нас серйозно. |
Детальніше |
|
Узгодженість правил з іншими членами родиниУзгодьте правила та систему виховання з усіма членами родити. Важливо дотримуватися принципу однаковості у вихованні. |
Детальніше |
|
Нам варто заохочувати прагнення наших дітей до самостійностіТак, навіть у цьому віці, дитина може вчитися приймати самостійні рішення і вчитися відповідальності. |
Детальніше |
|
Ми вміємо бути терплячимиІноді дитині дійсно складно одразу переключитися і почути нас, особливо якщо вона зайнята тим, що їй дуже подобається. В такому разі можна використовувати попереджувальні фрази та часові обмеженняНайкраще виховання дитини-власний приклад«Пізнання дитиною світу починається з пізнання людини, а людина відкривається перед дитиною в образі матері і батька.»В.О. Сухомлинський |
Детальніше |